Skip to content

در بین مقاطع فولادی به جرأت می‌توان گفت میلگرد یا آرماتور بیشترین استفاده را در همه جای دنیا دارد. میلگردها یکی از مهمترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز هستند. اهمیت این مقطع فولادی به قدری است که هزینه ساخت یک سازه، ارتباط مستقیمی با قیمت و مقدار میلگرد دارد.

لیست قیمت میلگرد امروز

برای دریافت لیست قیمت میلگرد امروز و مشاوره رایگان خرید با تلفن 88668214-021 تماس بگیرید.

در ادامه به بررسی مشخصات فنی و قیمت روز میلگرد آجدار و ساده در سایزهای مختلف می‌پردازیم. در نهایت نیز نحوه سفارش و خرید میلگرد را شرح داده و برندهای مشهور میلگرد را به شما معرفی می‌کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

میلگرد چیست؟

میلگرد یا آرماتور یک میله فولادی با مقطع دایره ای در قطرهای چند میلی متر تا چند ده میلی متر است. میلگرد یا Rebar معمولاً برای تقویت مقاومت کششی سازه استفاده می‌شود و در جنس و ابعاد مختلف تولید می‌شود.

کاربرد میلگرد

یکی از ضعف های اساسی بتن ضعف در کشش است. از این رو استفاده در تیرها و ستون های بتنی و تقویت مقاومت کششی از مهمترین کاربردهای میلگرد است. بنابراین حوزه ساختمان سازی و تقویت بتن اصلی ترین کاربرد انواع میلگرد است. فونداسیون، تیر، دال بتنی، دیوار برشی و ستون از جمله شرایط استفاده از میلگرد است.

علاوه بر صنعت ساختمان و احداث سازه ها از میگلرد در راهسازی و تقویت بستر راه نیز استفاده می شود. ماشین آلات صنعتی، صنعت خودروسازی، صنایع پتروشیمی و حمل و نقل از دیگر کاربردهای انواع میلگرد است.

انواع میلگرد ساده و آجدار

میلگرد (Reinforcement Bar) به‌صورت شاخه‌ای و کلاف تولید شده و به دو دسته کلی آجدار و ساده تقسیم می‌شوند. قیمت هر شاخه میلگرد نیز بسته به این دو نوع دسته بندی و بسیاری فاکتورهای دیگر تفاوت خواهد داشت. تفاوت اصلی این دو نوع میلگرد در میزان سختی و مقاومت آن‌ها است.

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار دارای برآمدگی یا آج در سطح خود است. آجدار بودن سبب می شود تا اصطکاک میلگرد با بتن افزایش یابد. در نتیجه مقاومت بالاتر و عملکرد بهتری از خود نشان دهد. میلگردهای آجدار معمولاً برای تقویت تیر و ستون های بتنی استفاده می شود.

میلگرد ساده

میلگرد ساده سطحی صاف و صیقلی بدون هیچ گونه برجستگی دارد. علاوه بر نداشتن آج، به دلیل کمتر بودن میزان کربن، مقاومت کمتری نسبت به میلگردهای آجدار دارد. همچنین میلگردهای ساده (بدون آج) بیشتر کاربردهای صنعتی داشته و نوع آجدار آن در ساخت و ساز استفاده می‌شود.

انواع میلگرد

خرید میلگرد نیازمند آن است که شما از انواع، استانداردها و کاربردهای هرنوع این مقطع فولادی مطلع باشید. میلگردها از نظر استاندارد به 4 گرید زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • میلگرد A1 (S240):

  این نوع میلگرد سطح بدون آج و صاف داشته و از فولاد نرم ساخته می‌شود. این نوع میلگرد استحکام کششی و مقاومت پایین‌تری نسبت به انواع دیگر میلگرد دارد. تنش تسلیم 2400 کیلوگرم بر سانتی متر مربع داشته و به همین دلیل به آن آرماتور S240 نیز می گویند.

 • میلگرد A2 (S340):

  میلگرد A2 یک نوع میلگرد آجدار است. آج آن به‌صورت مارپیچ روی سطح آرماتور بدون قطع شدن از ابتدا تا انتهای میلگرد ایجاد شده است. شکل آج‌های میلگرد A2 به‌صورت منفرد و موازی بوده و مقاومت حدود 3400 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع دارد. از میلگرد A2 در ساخت سازه‌های سبک نظیر خاموت می‌توان استفاده کرد. این نوع میلگرد مقاومت زیادی در برابر ضربه داشته؛ اما نمی‌توان در جوشکاری از آن استفاده کرد.

 • میلگرد A3 (S400):

  این نوع میلگرد نسبت به سایر گریدها بیشتر در بازار یافت می‌شود. انعطاف کمتری نسبت به میلگرد A2 داشته و آج‌های آن معمولاً جناقی بوده و به‌صورت هفت و هشتی است. در ساختمان سازی کاربرد بسیاری داشته و به نوعی رایج ترین نوع آرماتور طولی است. مقاومت تسلیم 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع دارد و به همین دلیل به آن آرماتور S400 نیز می گویند.

 • میلگرد A4 (S500):

  میلگرد A4 استحکام بالا و قابلیت جوش پذیری مطلوبی دارد. در ساختمان سازی سنگین و پروژه های کلان کاربرد ویژه‌ای دارد.

سایزهای میلگرد و پرکاربردترین آن ها

میلگرد در سایزهای مختلفی به تولید می‌رسد که از بازه 8 الی 36 میلیمتر را شامل می‌شود. سایز میلگرد نشان دهنده قطر آرماتور بر حسب میلی متر است. به عنوان مثال میلگرد 14 یعنی یک میلگرد با قطر 14 میلیمتر یا 1.4 سانتی متر.
اجرای هر پروژه ساختمانی نیازمند درنظر گرفتن سایز میلگرد بر اساس نوع ساختمان و استحکام مورد نیاز آن است. در ادامه برخی از سایزهای پرکاربرد میلگرد را عنوان می‌کنیم:

 • میلگرد 14

  به جرأت می‌توان گفت آرماتور 14 جزء پرفروش‌ترین سایزهای میلگرد محسوب می‌شود. این محصول کاربرد گسترده‌ای در ساخت فونداسیون و ستو‌ن‌های سازه‌ها دارد. این میلگرد در گرید A3 و سایر گریدها، همچنین در دو نوع ساده و آجدار قابل سفارش و خرید است.

 • میلگرد 16

  میلگرد 16 یکی دیگر از سایزهای پرکاربرد میلگرد بوده و به علت استحکام بالا در انواع سازه‌ها استفاده می شود. وزن شاخه ۱۲ متری میلگرد 16 حدوداً 19 کیلوگرم و قطر آن 16 میلیمتر است. البته وزن میلگردها باتوجه به کارخانه‌های تولیدکننده آن متفاوت است. سایز 16 باتوجه به وزن پایین خود، کیفیت بسیار خوبی نیز دارد. همچنین مانند دیگر انواع میلگرد در دو نوع میلگرد ساده و آجدار عرضه می‌شود.

 • میلگرد 18

  میلگرد 18 و بزرگتر معمولاً برای ساخت سازه‌های بزرگ و یا صنعتی به کار گرفته می‌شود. وزن این سایز میلگرد طبق استاندارد اشتال 24 کیلوگرم است. اما به دلیل وجود تفاوت جزئی در ترکیبات شیمیایی و فرآیند متفاوت تولید در کارخانه‌های مختلف، ممکن است وزن‌ها فرق داشته باشند.
  قیمت روز میلگرد 18 تولید کارخانه‌های مختلف و گریدهای عنوان شده را می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان آلور فولاد دریافت نمایید.

کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد

کارخانه‌های متنوعی در کشور به تولید میلگرد می‌پردازند که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • کارخانه کویر کاشان
 • کارخانه تبریز
 • کارخانه میلگرد سلفچگان
 • کارخانه ظفر بناب
 • کارخانه میلگرد سیرجان حدید
 • کارخانه ابرکوه یزد
 • کارخانه بافق یزد
 • کارخانه میلگرد ابهر
 • کارخانه میلگرد آریان فولاد
 • کارخانه بردسیر کرمان
 • کارخانه روهینا دزفول (جنوب)
 • کارخانه صبا فولاد زاگرس
 • کارخانه میلگرد میانه
 • کارخانه میلگرد نیشابور
 • کارخانه میلگرد فایکو

دریافت قیمت میلگرد امروز

قیمت روز میلگرد تحت تأثیر عوامل مختلفی دچار نوسانات قیمتی می‌شود. افزایش ابعاد میلگرد و وزن آن باعث بیشتر شدن قیمت میلگرد می شود. عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر قیمت آهن تأثیرگذارند. فاکتورهایی همچون میزان عرضه و تقاضا، نوسانات نرخ ارز، نرخ تورم، هزینه ارسال و بارگیری. همچنین برخی برندها مانند میلگرد ذوب آهن نیز قیمت بالاتری از سایر برندها دارند.
باتوجه به اینکه قیمت میلگرد لحظه‌ای و یا روزانه درحال تغییر است، بهتر است قیمت روز میلگرد آجدار یا قیمت میلگرد ساده را از طریق تماس تلفنی دریافت نمایید.

خرید میلگرد از آلور فولاد

شرکت آلور فولاد یک مجموعه تخصصی در زمینه تهیه و فروش انواع پروفیل فولادی از جمله میلگرد است. همکاری با برندهای خوب ایرانی و خارجی، ارسال به سراسر کشور و مشاوره تخصصی از مزایای این مجموعه است. شما می توانید قیمت لحظه ای انواع میلگرد را از مشاوران ما استعلام کنید.

برای خرید میلگرد از طریق آلور فولاد، پس از ثبت سفارش و دریافت پیش فاکتور رسمی، مراحل تسویه حساب انجام می‌شود. پس از انجام این مراحل، ارسال بار شما در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. در کلیه این مراحل کارشناسان آلور فولاد پاسخگوی پرسش ها و آماده پیگیری سفارش شما عزیزان هستند.

برای دریافت قیمت میلگرد امروز و مشاوره رایگان خرید با تلفن 88668214-021  تماس بگیرید.

قیمت میلگرد امروز