Skip to content

تیرآهن و هاش

تیرآهن یکی از پرکاربردترین انواع پروفیل های فولادی در صنعت ساخت و ساز به شمار می رود. امروزه انواع تیرآهن معمولی یا همان IPE، تیر آهن هاش یا IPB و تیرآهن لانه زنبوری پراستفاده‌ترین نوع تیرآهن هستند. به کارگیری به عنوان تیر و ستون ساختمان ها، ساخت خرپا و کلاف از مهمترین کاربردهای انواع تیرآهن ساختمانی است.

در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی ها، کاربرد و مزایای انواع تیرآهن و هاش بپردازیم. همچنین نگاهی به فاکتورهای مؤثر بر قیمت تیرآهن و چگونگی اطلاع از قیمت تیرآهن IPE و هاش خواهیم داشت. پس توصیه می کنیم در ادامه همراه ما باشید.

تیرآهن‌ IPE یا تیرآهن معمولی چه نوع تیرآهنی است؟

تیرآهن ‌ipe یا همان تیرآهن ساختمانی و معمولی، رایج ترین نوع تیرآهن در صنعت ساخت و ساز است. ظاهر I شکل اروپایی، مهمترین ویژگی این پروفیل فولادی است. این ترکیب شکلی تیرآهن ‌IPE در ایجاد ساختاری متوازن بین استحکام و وزن کمک فراوانی کرده است.

به دو ضلع کوتاه تر (بالا و پایین I) بال تیرآهن و به ضلع بلندتر (بدنه I) جان تیرآهن گفته می شود. در تیرآهن معمولی یا IPE معمولاً بال ها نصف اندازه جان هستند.

مزایا و کاربرد تیرآهن IPE

تیرآهن IPE، به واسطه شکل منحصر به فرد و ویژگی‌های مکانیکی برجسته، از انتخاب‌های محبوب مهندسان و طراحان سازه است. از ویژگی‌های بارز تیرآهن‌ IPE می‌توان به مقاومت بالا در برابر بارهای فشاری و کششی اشاره کرد. استحکام ساختاری مناسب، قابلیت انعطاف در طراحی و تنوع ابعاد مختلف از دیگر ویژگی های تیرآهن IPE است. به علت این مزایا، تیرآهن‌ ipe به‌ طور گسترده در ساخت سازه‌ها و تاسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصات و انواع تیرآهن IPE

تیرآهن IPE اسامی دیگری نیز دارد که در سایر کشورها استفاده می شود. اصطلاحات «I-Beam» و «W-Shape» اسامی تخصصی هستند که به این نوع محصول اطلاق می‌شود. ارتفاع استاندارد تیرآهن ipe در دنیا بازه عددی 80 الی 600 میلی ‌متر بوده، اما در کشور ایران، اندازه‌های پرکاربرد آن‌ ۱۲۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر است.

تیرآهن IPE 180 یعنی چه؟

عددی که بعد از اسم تیرآهن نوشته می‌شود، نشان دهنده ارتفاع یا اندازه تیرآهن تعریف می‌شود. به‌طور مثال، تیرآهن IPE 180 به معنی تیرآهن ipe با ارتفاع 180 میلی متر است. عرض استاندارد تیرآهن 46 الی 220 میلی متر بوده و بازه طولی آن بین 8 الی 16 متر است. با این حال بیشترین طول تولید شده همانطور که اشاره شد، 12 متر است.

تیرآهن INP یا تیرآهن روسی

تیرآهن INP شباهت زیادی به تیرآهن ساختمانی یا همان IPE دارد. در تیرآهن INP معمولاً ضخامت بالا ثابت نیست و هر چه از جان دورتر می شویم، ضخامت بال کم می شود. در حالی که ضخامت در طول بال تیرآهن های ساختمانی (IPE) یکسان است. تیرآهن های INP یک نوع خاص بوده و معمولاً تحت استانداردهای روسی و چینی ساخته می شود.

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش نوع دیگری از تیرآهن های فولادی است که به دلیل بال های پهن ظاهری شبیه به H دارد. در تیرآهن هاش برخلاف تیرآهن معمولی، اندازه بال و جان تقریباً برابر است. از این رو مقاومت تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی بیشتری است. در برخی مراجع به هاش، تیرآهن IPB نیز می گویند. تیرآهن هاش سبک (HEA)، هاش سنگین(HBE) و هاش فوق سنگین(TPB) از انواع تیرآهن هاش یا همان IPB هستند.

مزایا و کاربرد هاش

تیرآهن هاش دارای مقاومت فشاری، خمشی و برشی فوق العاده بالایی است. از طرفی دیگر از قابلیت جوشکاری خوبی برخودار بوده و سرعت اجرا و نصب بسیار مناسبی دارد. در کنار این موارد فضای کمتری نسبت به دیگر انواع تیرآهن اشغال می نماید. امروزه از تیرآهن هاش در صنایع سنگین و پرفشار استفاده می شود. صنایعی مثل کشتی سازی، پل سازی، ساختمان های صنعتی، سازه های دریایی و سکوی نفتی.

مشخصات فنی و انواع تیر آهن هاش

انواع تیرآهن هاش برحسب سایز و اندازه بال آن کاربردهای متفاوتی ایجاد می‌کنند. تیرآهن هاش در سایزهای 100 الی 500 میلی‌متر و طول 12 متر تولید می شود. همچنین طبق دسته بندی اندازه بال به تیرآهن هاش بال باریک، تیرآهن هاش بال متوسط و تیرآهن هاش بال پهن تقسیم بندی می‌شوند. از ویژگی‌های مهم تیرآهن هاش می‌توان به جوشکاری، برشکاری و داشتن مقاومت بالا در برابر نیروهای خمشی اشاره کرد. گریدهای تیرآهن هاش تحت نظارت استاندارد Euronorm53-62 است تا از کیفیت مناسبی برخوردار باشند.

تیرآهن CPE یا تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

از دیگر انواع تیرآهن، تیرآهن CPE یا لانه زنبوری است. در این نوع تیرآهن حفره ها و فضاهای خالی به شکل ذوزنقه وجود دارد. از این رو به آن لانه زنبوری می گویند. وجود فضاهای خالی اجازه می دهد تا لوله ها و تأسیسات از تیرآهن عبور کنند. ضمن آن که وزن تیرآهن در قیاس با سایر انواع دیگر سبک تر است.

مزایا و کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن های CPE به دلیل وزن کمتر برای کاهش وزن ساختمان و سبک سازی سازه مناسب است. مصرف کمتر فولاد با کاهش وزن مرده، سبب عملکرد منعطف تر سازه در برابر زلزله می شود. وجود حفره در تیرآهن لانه زنبوری برای عبور کابل های برق و لوله تأسیسات بسیار کاربردی است.
امروزه در بسیاری از انواع سازه های فولادی از تیرآهن استفاده می شود. در شرایطی که نیاز به وزن کم و مقاومت خمشی بالا باشد، تیرآهن لانه زنبوری ایده آل است. انواع سوله فلزی از جمله این شرایط هستند. استفاده در دیوار بادبند نیز از دیگر زمین ههای کاربرد تیرآهن لانه زنبوری است.

روش ساخت و استاندارد تیرآهن هاش

تیرآهن هاش طبق استانداردهای ملی با شماره 13779، 13781 و 14484 تولید می شود. فرایند تولید تیرآهن بال پهن شامل نورد کششی، خنک کاری، فرایند سایزینگ تیرآهن، کنترل و بسته بندی است.

پرکاربردترین انواع تیرآهن

تیرآهن هاش و انواع تیرآهن IPE از پرکاربردترین انواع پروفیل های فولادی در صنعت ساخت و ساز هستند. در این میان برخی نمونه ها به دلیل مقاومت و قیمت مناسب، کاربرد بیشتری دارند. در این خصوص تیرآهن 14، تیرآهن 16، تیرآهن 18 و تیرآهن 20 پرکاردترین موارد هستند. دیگر انواع تیرآهن نظیر تیرآهن 22، تیرآهن 24 و تیرآهن 30 معمولاً برای مصارف سنگین و کلان پروژه استفاده می‌شوند.
تیرآهن به صورت کلی در سایز های 12 تا 30 میلیمتر و با طول 12 متر تولید و عرضه می‌شود. سایزهای پرکاربرد تیرآهن که با تغییرات قیمتی زیادی نیز مواجه می‌شود، تیرآهن 14، 16 و 18 است. در ادامه نگاهی به مهمترین خصوصیات و نجوه دریافت قیمت آن ها اشاره خواهیم داشت.

تیرآهن 14

تیرآهن چهارده در ساخت ستون‌ها، خرپا، سقف و غیره استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد تیرآهن 14 ( IPE 140 ) در صنعت ساختمان‌سازی و برای سازه‌های حداکثر دو طبقه است. تیرآهن 14 معمولاً در وزن‌های 120، 130 و 140 کیلوگرم و در طول 12 متر تولید می‌شود. قیمت تیرآهن 14 تولید کارخانه‌های مختلف را از کارشناسان آلور فولاد با تلفن 88668214-021 تماس بگیرید.

تیرآهن 16

تیرآهن شانزده ( IPE 160 ) با وزن حدود 190 کیلوگرم برای سازه‌هایی که به محصولی متوسط نیاز دارند، مناسب است. شرایطی که تیرآهن 14 برای آن سبک محسوب شده یا تیرآهن 18 بسیار سنگین باشد. قیمت تیرآهن 16 ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانه‌ها با توجه به عوامل مختلف درحال تغییر است. شما با مراجعه به صفحه محصول و یا ارتباط با کارشناسان فروش با تلفن 88668214-021 می‌توانید از قیمت‌ روز تیرآهن 16 مطلع شوید.

تیرآهن 18

تیرآهن هجده ( IPE 180 ) در بیشتر صنایع مانند ساختمان‌سازی و راه‌سازی کاربرد گسترده‌ای دارد. وزن هر شاخه تیرآهن 18 ذوب آهن اصفهان حدود 230 کیلوگرم است. این تیرآهن باتوجه به وزن خود استحکام و مقاومت بالاتری برای سازه فراهم می‌کند. برای دریافت قیمت تیرآهن 18 ذوب آهن و سایر کارخانه‌ها می‌توانید با شماره تلفن‌ 88668214-021 تماس بگیرید.

کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن

در ایران کارخانه‌های زیادی به تولید و عرضه تیرآهن در سایزها و استانداردهای مختلف می‌پردازند. تیرآهن ذوب آهن اصفهان، فولاد بناب تبریز و ظفر بناب از برندهای معتبر ایرانی است. دیگر کارخانه‌های برجسته تولید تیرآهن در کشور کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)، احرامیان یزد و کارخانه فولاد کرمانشاه است.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان که بزرگترین کارخانه تولید تیرآهن در کشور به‌شمار می‌رود، باکیفیت‌ترین تیرآهن‌ها را به تولید می‌رساند. تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان و همچنین تیرآهن 16 و 18 پرتقاضاترین محصولات این کارخانه به شمار می‌روند.

تیرآهن فولاد ناب تبریز

کارخانه فولاد ناب تبریز نیز در تولید تیرآهن در ایران نقش مهمی ایفا می‌کند. کیفیت خوب تولیدات و تنوع در ابعاد و اندازه از مزایای این برند خوب ایرانی است. شما می توانید قیمت تیرآهن 14 تبریز و سایر سایزهای مورد نیاز را به‌صورت روزانه از آلور فولاد استعلام نمایید.

تیرآهن ظفر بناب

کارخانه ظفر بناب که به‌عنوان واحد نمونه صنعتی استان آذربایجان شرقی معرفی شده از تولیدکنندگان مهم تیرآهن در کشور است. تیرآهن 18 بناب از پرفروش ترین نوع تیرآهن های این شرکت معتبر ایرانی است. البته سایر سایزهای تیرآهن نیز توسط این کارخانه تولید به فروش می‌رسد.

قیمت تیرآهن ترک وارداتی

بخشی از نیاز صنایع به تیرآهن در کشور از طریق واردات تأمین می شود. در این راستا معمولاً بیشترین واردات از کشور ترکیه انجام می‌شود. قیمت تیرآهن ترک ipe با توجه به وارداتی بودن این محصول از تولیدات داخل به نسبت بیشتر است. تیرآهن ترک غالباً در وزن و سایز بالاتر (80 الی 600) تولید می‌شود.

یکی از مزایای استفاده از تیرآهن ترک مقاومت بالای این محصول و طول عمر بالای آن است. به همین علت از تیرآهن ترک در سازه‌هایی که به ایمنی بیشتر خصوصاً در مناطق زلزله خیز استفاده می‌شود.

تیرآهن هاش به‌ دو صورت وارداتی از ترکیه و اروپا یا تولید کارخانه‌های داخل کشور در بازار عرضه می‌شود. واضح است که قیمت هاش سنگین ترک و اروپایی به دلیل وارداتی بودن از تولیدات داخل بیشتر است. در سال‌های اخیر کارخانه‌های مختلف در ایران به تولید تیرآهن هاش پرداخته‌اند.

بزرگترین و پراهمیت‌ترین کارخانه تولید کننده هاش کارخانه ذوب آهن اصفهان بوده و استانداردهای این کارخانه برای تولید تیرآهن هاشST37 یا S235JR است. مشخصات و قیمت هاش سنگین ذوب آهن را می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان شرکت آلور فولاد با تلفن 88668214-021 دریافت کنید.

تفاوت تیرآهن IPE، هاش، INP و لانه زنبوری

برای انتخاب و خرید تیرآهن ipe بهتر است به تفاوت و کاربردهای این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن هاش و INP توجه نمایید. تیرآهن IPE با استانداردهای اروپایی تولید و عرضه می‌شود.

تفاوت آن با INP و هاش این است که ضخامت بال‌ها از سر به سمت محل اتصال بال به جان، با یک شیبی رفته رفته افزایش پیدا می‌کند.

تیرآهن H یک مزیت و تفاوت بزرگ در طراحی خود داشته که این مورد پهنای بیشتر بال آن است. بال در تیرآهن هاش با اندازه جان برابر است. بزرگتر بودن سطح مقطع این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن معمولی باعث می‌شود تا تنش کمتری بر سازه وارد شود.

تیرآهن‌ IPE در مقایسه با INP، ضخامت جان کمتر و عرض بال بیشتری دارند. مقاومت و استحکام در برابر فشار، خمش و کشش، استاندارد ساخت تیرآهن و ابعاد مقطع از دیگر تفاوت‌های آن هاست. تیرآهن لانه زنبوری نیز به دلیل وجود حفره و منافذ، وزن کمتری داشته و برای عبور لوله و کابل مناسب است.

محاسبه قیمت تیرآهن

قیمت روز تیرآهن با توجه به تعداد شاخه یا وزن آن براساس کیلوگرم و در نظر گرفتن نوسانات قیمتی از آلور فولاد قابل استعلام است. محاسبه قیمت هر شاخه تیرآهن نیازمند دانستن قیمت هر کیلو آهن است. نهایتا این قیمت در وزن شاخه تیرآهن ضرب شده و قیمت هر شاخه تیرآهن ipe به دست می‌آید.

اطلاع از قیمت روز تیرآهن

قیمت تیرآهن مانند انواع مقاطع فولادی دچار تغییرات و نوسانات قیمتی متأثر از میزان عرضه و تقاضا و نرخ ارز است. قیمت جهانی فلزات، ایرانی یا وارداتی بودن تیرآهن، هزینه بارگیری و ارسال از دیگر موارد مؤثر بر قیمت تیرآهن است.
بنابراین، قبل از خرید بهتر است از تأمین کننده‌های معتبری همچون وب سایت آلور فولاد قیمت تیرآهن ipe، تیرآهن هاش و لانه زبنوری در سایزها و برندهای مختلف استعلام نمایید. کارشناسان فروش آلور فولاد به شما کمک می‌کنند تا در انتخاب و شناخت درست انواع تیرآهن‌ها متناسب با نیاز خود بتوانید درست عمل کنید و محصول متناسب با سازه خود را انتخاب و خریداری نمایید.

خرید تیرآهن با قیمت مناسب

آلور فولاد یک مجموعه تخصصی در زمینه تهیه و فروش تیرآهن و انواع مقاطع فولادی با قیمت مناسب است. همکاری با برندهای معتبر ایرانی و خارجی سبب شده تا محصولاتی باکیفیت و مقرون به صرفه به دست مشتریان برسد. ارسال به سراسر کشور، مشاوره تخصصی رایگان و امکان مقایسه و بررسی انواع تیرآهن از مزایای این مجموعه است.

شما عزیزان برای اطلاع از شرایط ثبت سفارش تیرآهن و اطلاع از آخرین قیمت می توانید همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرد. مشاوران آلود فولاد آماده پاسخگویی به پرسش ها و همچنین پیگیری ثبت سفارشات انجام شده هستند. برای دریافت مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت تیرآهن با تلفن 88668214-021 تماس بگیرید.

قیمت تیرآهن