Skip to content

لوله صنعتی چیست؟ | تفاوت لوله صنعتی و لوله گاز + مشخصات

یکی از تجهیزات کاربردی در صنایع مختلف، لوله صنعتی است که به واسطه مشخصات فنی و ویژگی‌هایی که دارد به یکی از پراستفاده‌ترین و رایج‌ترین لوله‌های فولادی تبدیل شده است. برای تولید لوله‌های صنعتی از آلیاژ‌های مختلفی استفاده می‌شود که مهم‌ترین آن ها فولاد کربن‌دار است. لوله‌ها دارای دسته‌بندی‌های مختلفی هستند. هر یک از این لوله‌ها به واسطه مشخصه‌ها و سایز اسمی ویژه‌ای که دارند، شناخته می‌شوند. این سایز نشان می‌دهد که قطر خارجی لوله‌ها چقدر است. رده لوله نیز برای نام‌گذاری لوله‌های صنعتی مهم است. رده لوله همان ضخامت دیواره لوله است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بعضی از لوله‌ها قابلیت استفاده در صنایع مختلف برای تحمل فشارهای مکانیکی، شیمیایی و حرارتی را داشته باشند. در این مطلب از سایت آلور فولاد، تأمین کننده انواع مقاطع فولادی در خدمت شما هستیم تا به سؤالاتی چون لوله صنعتی چیست، تفاوت آن با لوله گاز چیست، انواع لوله صنعتی کدم‌اند، پاسخ دهیم. در نهایت شما می‌توانید برای سفارش و دریافت قیمت لوله مانیسمان و انواع دیگر لوله‌های درزدار از طریق تماس تلفنی با کارشناسان آلور فولاد ارتباط برقرار کرده و از جزئیات محصول باخبر شوید.

لوله صنعتی چیست؟

لوله صنعتی به آن دسته از لوله‌های فولادی که از فولاد کربن‌دار ساخته می‌شوند و ضخامت و مقاومت بالاتری نسبت به دیگر لوله‌های فولادی دارند، لوله صنعتی گفته می‌شود. در واقع اگر بخواهیم به صورت دقیق به سؤال لوله صنعتی چیست پاسخ دهیم، ابتدا باید مقدمه‌ای درباره لوله‌های صنعتی برای شما بیان کنیم. لوله‌های صنعتی به طور کلی از جنس فولاد کربن دار بوده و با استفاده از ورق سیاه به صورت درزدار ساخته شده و به‌راحتی در صنایع مختلف برای انتقال انواع مایعات، جامدات و گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام خرید لوله صنعتی، قیمت آن را با توجه به ضخامت لوله، جنس لوله و کاربرد آن، مشخص می‌کنند. لوله‌های صنعتی با مقطع و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند و هر یک دارای کاربردهای متنوعی بوده، در واقع ویژگی‌هایی چون ضخامت و ابعاد لوله است که کاربرد آن را مشخص می‌کند.

 معرفی انواع لوله صنعتی

برای تولید لوله‌های صنعتی از ورق سیاه استفاده می‌شود و پس از شکل دهی، این لوله‌ها را به صورت درزدار تولید می‌کنند. لوله‌های صنعتی دارای بر اساس جنس انواع مختلفی هستند یکی از مواردی که هنگام خرید لوله صنعتی باید به آن توجه شود، ضخامت عددی آن است. ضخامت عددی نیز نشان دهنده قطر لوله و ضخامت دیواره لوله صنعتی است. هر یک از انواع لوله‌های صنعتی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم، دارای مشخصات ویژه‌ای هستند و مانند لوله صنعتی استیل بر اساس استانداردهای مطرح بین‌المللی ساخته می‌شوند. جنس لوله‌های صنعتی با توجه به میزان فشارهای خارجی وارده از محیط اطراف، متغیر است. هنگام انتخاب و خرید لوله صنعتی بایستی به عوامل مهمی چون فشار ماده‌ای که قرار است از داخل لوله عبور کند، توجه شود. زیرا خورندگی این ماده می‌تواند باعث فرسوده شدن لوله‌ها شود. بنابراین بهتر است با جنس انواع لوله صنعتی و تکنولوژی به کار رفته برای ساخت آن ها قبل از خرید آشنا باشید. در این قسمت قصد داریم بر اساس جنس لوله‌ها صنعتی فولادی آن ها را به چند دسته تقسیم کنیم.

لوله صنعتی کربن استیل

لوله صنعتی دارای پایه آهنی کدامند؟

لوله‌های صنعتی دارای پایه آهنی عبارت‌اند از:

لوله فولاد آلیاژی

لوله‌های فولاد آلیاژی یکی از انواع لوله‌های صنعتی هستند. این لوله‌ها که دارای دسته‌بندی‌های مختلفی می‌باشند از عناصر متعددی چون آهن، کربن، نیکل، آلومینیوم، کبالت، کروم، تنگستن و مولیبدن تشکیل می‌شوند. این لوله‌ها ویژگی‌هایی چون شکل پذیری خوب، مقاومت به خوردگی بالا، قابلیت جوشکاری و استحکام بالا دارند. این ویژگی‌ها نیز با افزودن عناصر آلیاژی مختلف تغییر می‌کنند.

لوله کربن استیل

گروه بزرگی از لوله‌های صنعتی همین لوله‌های کربن استیل هستند که سیاه رنگ می‌باشند. برای تولید آن‌ها از فولاد کربنی استفاده می‌شود. این لوله‌ها دارای دو نوع درزدار و بدون درز هستند. لوله‌های کربن استیل مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی دارند. به همین خاطر در شرایط سخت قابل استفاده می‌باشند. لوله مانیسمان، لوله گالوانیزه سرد و گرم، لوله اسپیرال و غیره جزو لوله‌های کربن استیل هستند.

لوله چدنی

یکی از قدیمی‌ترین لوله‌های فولادی همین لوله‌های چدنی هستند که برای لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها به روش ریخته‌گری تولید می‌شوند. از نمونه‌های شناخته شده لوله چدنی می‌توان به لوله‌های سرتخت، لوله بوشن‌دار یا لوله سرتوپی اشاره نمود. هر یک از انواع لوله‌های چدنی، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و از جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند.

لوله فولاد زنگ نزن

این نوع از لوله‌ها به دو صورت بدون درز و درزدار تولید می‌شوند و دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. به همین خاطر می‌توان بدون ایجاد تغییرات عمده هنگام تولید، این لوله‌ها را با ضخامت‌های بسیار کم تولید نمود. برای تولید این لوله‌ها از آلیاژ آهن، کروم و نیکل استفاده می‌شود و خاصیت ضد خوردگی دارند.

مشخصات و ویژگی‌های لوله صنعتی و تفاوت آن با لوله گاز

اکنون که به صورت کامل توانستیم به سؤال لوله صنعتی چیست، پاسخ دهیم، بهتر است بدانید که لوله‌های صنعتی به دو صورت لوله صنعتی گوشتدار و لوله صنعتی سبک تولید می‌شوند. در واقع این روش تولید لوله‌ها است که باعث این تقسیم بندی می‌شود. آن دسته از لوله‌های صنعتی که درزدار هستند به واسطه ضخامت گوشته و ویژگی‌هایی که دارند خود به دو نوع سبک و گوشت‌دار تقسیم می‌شوند که هر یک دارای ویژگی‌ها و مشخصات مخصوص به خود هستند.

گاهی اوقات لوله‌های صنعتی را با لوله گاز اشتباه می‌گیرند. اگر می‌خواهید بدانید لوله گاز چیست و چه تفاوتی با لوله‌های صنعتی دارد، باید بگوییم که لوله‌های گاز تنها برای گازرسانی به واحدهای روستایی، شهری و مسکونی قابل استفاده هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت انتقال گاز فشرده را داشته باشند. در صورتی که لوله‌های صنعتی کاربردهای متنوعی دارند و در صنایع سبک و سنگین قابل استفاده هستند. از عواملی که باعث تعیین ویژگی‌ها و مشخصات لوله‌های صنعتی می شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

سایز لوله صنعتی

اعدادی که تعیین کننده سایز لوله هستند در واقع اعداد مربوط به قطر واقعی آن می‌باشند. قطر واقعی لوله از قطر اسمی بیشتر است.

جنس لوله صنعتی

بدنه لوله‌های صنعتی را از فلزاتی چون آلومینیوم، فولاد کربنی، مس، فولاد زنگ نزن، فولاد آلیاژی، چدن و غیره می‌سازند.

ضخامت لوله صنعتی

احتمالاً هنگام سفارش و خرید انواع لوله با اصطلاح رده لوله مواجه شده‌اید. رده همان ضخامت پوسته لوله است که می‌تواند نشان دهنده تحمل این لوله در برابر فشارهای خارجی و داخلی باشد. برای تعیین رده لوله نیز باید به مواردی چون فشارهای وارده، جنس لوله، روش تولید و پوشش‌ لوله صنعتی توجه کرد. در واقع می‌توان ضخامت لوله‌های صنعتی را از طریق به دست آوردن اختلاف قطر داخلی و خارجی آن به دست آورد. از مشخصات و ویژگی‌های بارز لوله‌های صنعتی نیز می‌توان موارد زیر را نام برد.

تنوع بالا

ضخامت زیاد

جوش پذیری عالی

دارای سایزهای گوناگون

قیمت مناسب

تولید لوله صنعتی چگونه انجام می‌شود؟

روش تولید لوله صنعتی روی استحکام، جوش پذیری، ضخامت و انعطاف پذیری آن تاثیر دارد. به همین خاطر هنگام خرید لوله‌های صنعتی باید به روش تولید آن هم توجه شود. امروزه بیشتر از روش‌های مبتنی بر جوشکاری برای تولید لوله‌های صنعتی استفاده می‌شود. اما علاوه بر جوشکاری، روش دیگری نیز برای تولید این لوله‌ها وجود دارد. در این روش لوله‌هایی که تولید می‌کنند بدون عملیات جوشکاری ساخته می‌شوند و هیچ گونه درز یا جوشی ندارند. با توجه به روش تولید، لوله‌های صنعتی به دو دسته تقسیم می‌شوند.

لوله صنعتی بدون درز

لوله‌های مانیسمان یا همان لوله‌های بدون درز، یکی از مقاوم‌ترین لوله‌های صنعتی هستند که برای تولید آن ها از جوشکاری استفاده نمی‌شود. همین امر باعث می‌شود تا مقاومت بالایی در برابر سیالات خورنده داشته باشند.

لوله صنعتی درزدار

روش تولید لوله‌های فلزی از گذشته تاکنون مبتنی بر جوشکاری بوده است. لوله‌ درزدار نیز که با شکل دادن ورق‌های فلزی تولید می‌شوند، رایج‌ترین لوله‌های موجود در بازار هستند. این لوله‌ها نیز با توجه به جنس و مواد تشکیل دهنده، دارای مقاومت بالایی بوده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله صنعتی سبک

 

کاربردهای لوله صنعتی چیست؟

حالا که می‌دانیم لوله صنعتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، بهتر است با کاربردهای آن نیز آشنا شویم. همان‌طور که از نام این لوله‌ها مشخص است، در صنایع سبک و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتقال سیالات

در صنایع پتروشیمی برای انتقال نفت و گاز از لوله‌های صنعتی استفاده می‌شود. بنابراین یکی از کاربردهای اصلی آن ها در نیروگاه‌ها و صنایع گازی است.

ساخت سازه‌های فلزی سنگین

برای ساخت پروژه‌های ساختمانی سنگین، پل‌های فلزی، ستون، خرپا و غیره از لوله‌های صنعتی مقاوم استفاده می‌شود.

استفاده در واحدهای تولیدی

در سوله‌های صنعتی، کارخانه‌های بزرگ و به صورت ویژه واحدهای تولیدی از انواع لوله‌های صنعتی استفاده می‌کنند.

تأسیسات لوله کشی

در صنایع مختلف از این لوله‌ها برای مقابله با دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین استفاده می‌شود. لوله‌های بدون درز صنعتی یا همان لوله‌های مانیسمان به خاطر اینکه مشکل نشتی و آسیب دیدگی ندارند، برای لوله کشی در صنایع گاز، نفت و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده در سیستم ترمز هیدرولیکی

از این لوله‌ها برای صنایع خودروسازی و تجهیزات ایمنی آن ها استفاده می‌شود.

لوله کشی آب و فاضلاب

از لوله‌های سربی، مسی، چدنی یا برنجی صنعتی، برای انتقال فاضلاب یا انتقال آب با فشار کم، استفاده می‌گردد.

انتقال مواد شیمیایی و خورنده

از لوله‌های سربی صنعتی برای انتقال مواد خورنده یا اسیدی استفاده می‌شود.

کلام پایانی

افرادی که قصد خرید و سفارش لوله‌های صنعتی را دارند می خواهند بدانند لوله صنعتی چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و قیمت لوله صنعتی به چه عواملی بستگی دارد. با توجه به اینکه روش تولید لوله‌های صنعتی متفاوت است و از عناصر مختلفی برای ساخت آن ها استفاده می‌شود، قیمت‌های گوناگونی دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا کاربرد لوله‌های صنعتی نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در صورتی که قصد سفارش و خرید انواع لوله‌های صنعتی را دارید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر و دریافت مشاوره، با کارشناسان بخش فروش آلور فولاد تماس حاصل فرمایید.

قیمت لوله مانیسمان بدون درز

لوله صنعتی چیست

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *