Skip to content

نبشی و ناودانی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

در صنعت ساخت و ساز نبشی و ناودانی جزو مقاطع فولادی بسیار پر استفاده بوده و از اهمیت بالایی برخوردارند. در واقع هر دوی این مقاطع، پروفیل‌هایی از جنس فولاد هستند که ممکن است به دلیل شباهت‌های ظاهری با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. این مقاطع صنعتی دارای شباهت‌ها و تفاوت‌های بسیار زیادی هستند که نیاز بر اساس نیاز و کاربرد مورد نظر در اشکال و طراحی مناسب تهیه و تولید می‌شوند. در ادامه با شباهت وتفاوت‌های این دو محصول آشنا شده و از مشاوره آلور فولاد جهت خرید نبشی و همچنین در صورت نیاز خرید ناودانی استفاده کنید. 

نبشی چیست؟

نبشی، یک قطعه پرکاربرد در صنعت و یکی از انواع پروفیل باز است که از دو ضلع موازی و عمود بر هم تشکیل شده است و به دو نوع زاویه 45 یا 90 درجه تولید و عرضه می‌شود. نبشی‌ انواع مختلفی دارند که با توجه به اهداف مختلف برای پروژه‌ها انتخاب می‌شوند. از نبشی برای تولید خرپا و اتصال دو قطعه فلزی به یکدیگر استفاده می‌شود اما ممکن است در مواردی خاص نیز برای کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نبشی‌ها از نظر ظاهر، جنس و روش تولید انواع گوناگونی دارند. نبشی‌ها براساس ظاهر به دو دسته نبشی بال مساوری و نامساوی تقسیم شده و به دو روش فابریک و پرسی تولید می‌شوند. نبشی‌ها همچنین می‌توانند از متریال‌های مختلفی مانند آهن، آلومینیوم و ترکیب آلیاژهای مختلف نیز ساخته شوند.

 • تفاوت جنس نبشی‌ها

نبشی آهنی از پرکاربردترین انواع نبشی در صنایع و ساختمان سازی است و سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص می‌دهد. اما نبشی آلومینیومی نیز به دلایل مختلف از جمله: قابل بازیافت بودن، سبک و حمل راحت، و مقاوم در برابر پوسیدگی در صنایع حساس مانند خطوط انتقال برق، سازه های دریایی و هواپیمایی کاربرد دارد.

 • تفاوت ظاهری نبشی‌ها

نبشی‌ها در بازار معمولا به نبشی V و L شناخته می‌شوند. اگر دو بال نبشی دقیقا با هم برابر بوده و شکل V داشته باشند به آن نبشی بال مساوی و اگر یکی از بال‌ها از دیگری بلندتر باشد نبشی بال نامساوی یا L گفته می‌شود.

 

فرق نبشی و ناودانی

 • تفاوت نبشی‌ها در روش تولید

از نظر روش تولید نیز تفاوت‌هایی بین نبشی‌ها وجود دارد به طور مثال نبشی پرسی ابتدا به شکل یک ورق بوده که در مرحله آخر پرس شده و به شکل L درخواهد آمد. اما نبشی فابریک ابتدا قطعه فلزی درون دستگاه قرار گرفته و با استفاده از نورد گرم به آن شکل L داده می‌شود.

کاربردهای نبشی در ساختمان سازی

در ساختمان سازی و صنایع استفاده‌های گوناگون و بیشماری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصال دو قطعه فلزی
 • استفاده در بخش‌هایی از آسانسور
 • خطوط انتقال برق
 • اتصال پل و ستون
 • ایمن سازی دیوارهای سفالی
 • تجهیزات صنعتی و ماشین آلات پیشرفته

ناودانی چیست؟

ناودانی یک مقطع فولادی طویل است که در صنعت و ساختمان سازی کاربردهای بسیاری داشته و گاهی اوقات با نبشی اشتباه گرفته می‌شود. ناودانی از جمله پروفیل‌های باز به‌شمار می‌رود که کاربرد آن را در صنعت بشدت مهم و ضروری کرده است. پروفیل‌ها بر اساس کاربردهای مدنظر، وزن و شکل ظاهری انواع گوناگونی دارند که بر اساس خواسته خود باید دقیق ترین نوع آن را انتخاب و تهیه نمایید. ناودانی‌ها نیز مثل نبشی‌ها از نظر ظاهر، جنس و نوع تولید به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند.

انواع ناودانی از نظر ظاهر

 • ناودانی سبک: ناودانی‌ها داری جدولی هستند که اطلاعاتی از قبیل وزن، ظاهر و غیره آن‌ها را دسته‌بندی کرده و اگر ناودانی مورد نظر از استانداردهای این جدول سبک‌تر باشد به آن ناودانی سبک می‌گویند.
 • ناودانی سنگین: مشخصات و وزن ناودانی سنگین کاملا براساس استانداردهای جدول اشتال بوده و نسبت به ناودانی سبک وزن بیشتر و ابعاد بزرگتری دارد.
 • ساده: بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی دارد و بسته به درخواست و نیاز مشتری می‌توان در ارتفاع‌های گوناگونی تولید و عرضه کرد. از جمله کاربرد آن در تولید اتاق کامیونت، چارچوب و پایه دستگاه‌ها می‌باشد.
 • مشبک: از مهمترین کاربردهای آن می‌توان در ساخت قفسه‌های فلزی اشاره نمود. این ناودانی از ورق گالوانیزه تولید شده و دارای حفره‌هایی می‌باشد که برای بستن پیچ و مهره از آن استفاده کرد.

نبشی و ناودانی

کاربرد ناودانی

از کاربردهای مهم ناودانی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سازه‌های دریایی
 • ساخت نمای ساختمان‌ها
 • ساخت خرپا
 • ساخت چهارچوب‌های مختلف
 • بنای سازه‌ها
 • ساخت ابزارآلات و ماشین صنعتی
 • استفاده به عنوان ستون

شباهت نبشی و ناودانی چیست؟

 •  هر دوی محصولات به دو نوع سبک و سنگین موجود هستند
 •  هر دوی این‌ها به عنوان پروفیل باز در ساختمان سازی کاربرد دارند
 •  روش تولید آن‌ها کاملا مشابه یکدیگر است
 •  هر دو به صورت فابریک و پرسی به بازار عرضه می‌شوند.

تفاوت نبشی و ناودانی چیست؟

با وجود شباهت‌هایی که بین نبشی و ناودانی وجود دارد اما کاربردهای آن‌ها بسیار متفاوت بوده و هر کدام برای هدفی خاص در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش کاربردهای نبشی و ناودانی به تک تک موارد اشاره کردیم اما گاها می‌توان این دو را به صورت مکمل در برخی پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار داد. عمده تفاوت نبشی و ناودانی به جنس متریال استفاده شده و استفاده‌های بخصوص آن‌هاست. همچنین از نظر استاندارد ساخت نیز بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد. نبشی بر اساس بال و ضخامت از استانداردهای خاصی پیروی می‌کند که رایج‌ترین نوع استاندارد BS EN 10056 و DIN 1022 بوده، همچنین در بین تمام انواع نبشی‌ها نبشی 10 پر فروش‌ترین نبشی در بازار است. این استاندارد برای ناودانی نیز وجود داشته و خریداران بر اساس نیاز خود به شرکت سازنده درخواست ناودانی با استاندارد مورد نظر را ارائه می‌کنند. نحوه اجرای نبشی در ساختمان‌ها با فرایند اجرای ناودانی‌ها نیز جزو مواردی است که بین این دو مقطع فولادی تفاوت ایجاد می‌کند که این مورد نیز به دلیل کاربری‌های متفاوت در بخش‌های مختلف ساختمان و مهندسی سازه است.

مقایسه نبشی و ناودانی

استعلام قیمت نبشی و ناودانی از آلور فولاد

با توضیح کاربرد‌ها، شباهت و تفاوت ناودانی و نبشی که به طور کامل مرور کردیم کاملا مشخص است که باتوجه به محصول درخواستی قیمت نیز متفاوت خواهد بود و بنابراین نمی‌‌توان نرخ ثابتی برای آن تعیین کرد. همچنین به ازای تغییرات و طراحی‌هایی که ممکن است مد نظر شما باشد، هزینه دستمزد نیز تغییر خواهد کرد به همین جهت لازم ست تا برای برآورد هزینه و اطلاع از قیمت محصول با یک شرکت شناخته شده در این زمینه است مشورت نموده و سپس ثبت سفارش نمایید. به طور کلی در صنعت ساختمان سازی و صنایع، انتخاب دقیق ترین محصول و خرید آن با چالش‌های متعددی روبروست و خریداران همواره در صدد هستند با کمترین ریسک ممکن سرمایه گذاری نمایند. به همین منظور تیم آلور فولاد مشاورین متخصصی را در خدمت خریداران قرار داده تا بتوانند با خیال راحت خرید مطمئن و امنی تجربه کنند. کافیست از طریق وب سایت یا شماره‌های تماس با آلور فولاد در ارتباط باشید.

قیمت قوطی و پروفیل، نبشی، سپری و ناودانی

تفاوت نبشی و ناودانی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *