Skip to content

تفاوت لوله بدون درز و درزدار | مقایسه کامل لوله مانیسمان و درزدار

لوله‌های بدون درز و درزدار مقاطع فولادی پرکاربرد و ارزشمندی هستند که از جنس فولاد کربنی با روش‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر ساخته شده و کاربردهای متفاوتی دارند. نقش بسیار پررنگ لوله بدون درز که به مانیسمان معروف است، در کاربرد آن برای سیستم‌های لوله کشی مختلف و پروژه‌های صنعتی گوناگون دیده می‌شود. برای انتخاب لوله فولادی برای کاربردهای مختلف بهتر است انواع لوله، مشخصات مکانیکی و ساختاری و همچنین کاربردهای خاص منظوره هرکدام را بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی برای صنعت و سازه مدنظر خود داشته باشید. در این مطلب از آلور فولاد به بررسی این دو مقطع فولادی، ویژگی‌های ظاهری و استانداردهای هرکدام و همچنین بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های لوله درزدار و بدون درز می‌پردازیم. در نهایت نحوه انتخاب و خرید لوله مانیسمان و لوله درزدار را بررسی خواهیم کرد، پس تا انتها همراه ما باشید.

 

لوله درزدار چیست؟

در ابتدا می‌خواهیم بدانیم که لوله درز دار چیست؟ لوله‌های درزدار (welded pipe) با استفاده از ورق‌های فولادی تولید شده و به آن‌ها لوله درز جوش هم می‌گویند. برای تولید این نوع از لوله‌های فولادی ورق‌‌ها را به شکل استوانه شکل داده و دو لبه آن‌ها را به‌هم جوش می‌دهند، پس از طی فرایند تولید لوله به روش نورد گرم، لوله به مرحله آزمایش‌های خوردگی و بررسی استانداردهای مدنظر فرستاده می‌شود. ازآن‌جایی که طی این فرایند از جوشکاری ورق‌ها استفاده می‌شود، نام چنین لوله‌هایی، درزدار است. طول لوله‌های درزدار معمولا به 6 متر رسیده و از نظر فرایند تولید مراحل ساده‌تری نسبت به نوع  بدون درز داشته و در قطرهای کمتر تولید می٬شوند، به همین دلیل از نظر قیمت نهایی مقرون به‌صرفه است. اما باید توجه داشت که این لوله‌ها ازنظر استحکام، نسبت به لوله‌های بدون درز ضعیف‌تر عمل کرده بنابراین برای کاربردهای کم فشار مناسب هستند. در ادامه انواع لوله‌ درزدار را به منظور آگاهی از این محصول برای خرید لوله درزدار معرفی می‌کنیم.

فرق لوله درزدار و بدون درز

لوله درز جوش مستقیم

لوله درز جوش مستقیم یکی از انواع لوله‌های درزدار بوده که در شامل درز در بده خود به‌منظور اتصال و جوش است. در فرایند تولید این نوع از لوله درزدار، پس از جوشکاری درز به‌صورت طولی، با استفاده از کشش گرم قرار می گیرد. با توجه به اینکه این از این نوع لوله نمی‌توان به‌عنوان لوله فشار قوی استفاده کرد، کاربردهای آن در تأسیسات ساختمان و شوفاژها، لوله‌های انتقال آب و غیره قابل مشاهده است.

لوله درز جوش اسپيرال

تولید لوله‌های درز جوش مارپیچ یا همان اسپیرال با استفاده از ورق‌های فولادی رول صورت می‌گیرد که طی فرآیند نورد ورق را به شکل مارپیچ فرم داده شده و درنهایت جوشکاری انجام می‌شود. مزیت لوله‌ درز جوش اسپیرال این است که در این روش لوله با قطرهای مختلف را می توان با هزینه کمتری نسبت به درز مستقیم تولید کرد، همچنین این لوله نسبت به لوله درز جوش مستقیم از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار است.

لوله درز ماهیچه‌ای مستقیم

لوله درز ماهیچه‌ای مستقیم، در نتیجه فرم دهی و جوش دادن ورق‌های فولادی با ضخامت‌ها و جنس‌های مختلف تولید شده و این نوع لوله معمولا برای انتقال سیالات کاربرد دارد. در واقع برای تولید لوله‌هایی با قطر بیشتر از 10 اینچ، می‌توان از روش درز ماهیچه ای مستقیم و همچنین اسپیرال و درز مخفی استفاده کرد.

در ادامه به معرفی و بررسی مشخصات لوله‌های بدون درز خواهیم پرداخت:

لوله بدون درز چیست؟

در ادامه برای این که بدانیم لوله بدون درز چیست یک تعریف کلی ارائه می‌کنیم: لوله فولادی بدون درز که در اصطلاح به لوله مانیسمان یا سیم لس (seamless pipe) معروف هستند، در فرایند تولید خود از روش جوشکاری استفاده نمی شود. درواقع به این صورت است که برای تولید آن‌ها از شمش استفاده شده و پس از حرارت و کشش و سایر فرایندها به لوله فولادی بدون درز تبدیل می‌شود. به طور کلی کیفیت تولید و مواد اولیه لوله بدون درز نسبت به لوله سیاه درزدار بهتر بوده و قیمت لوله فولادی نیز در هر دو روش متفاوت است. لوله های بدون درز در سایزهای 1/2 اینچ الی 24 اینچ در رده های مختلف و در دو طول 6 و 12 متری به تولید می‌رسند. رده‌های تولیدی مانیسمان، ۲۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و ۱۴۰ بوده و رده 20 و لوله بدون درز رده 40 بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد. لوله‌های بدون درز در ساخت مخازن، لوله‌های انتقال نفت و گاز، خودرو سازی و غیره کاربردهای بسیاری دارد. 

لوله بدون درز از جنس کربن استیل ساخته شده و از استحکام بالایی برخوردار است. استاندارد ساخت، تست و ابعاد آن مطابق استاندارد API 5L  و یا ASTM A106 و 53A ASTM بوده و در گریدهای B,X42,X46,X52,X56,X60,X65,X70, .., 80 براساس استاندارد API لوله‌ها در2 رده PSL1 و 2 PSL در بازار عرضه می‌شود.

 

تفاوت لوله مانیسمان و درزدار در چیست؟

تا این قسمت از مطلب، جداگانه با مشخصات این دو نوع لوله آشنا شدید. درادامه تفاوت‌های این لوله‌ها را از نظر کیفیت، ظاهر، کاربرد و قیمت بررسی می‌کنیم:

تفاوت مواد اولیه و روش تولید لوله درزدار و بدون درز 

در ادامه به برخی تفاوت‌های مهم نحوه تولید لوله بدون درز و لوله درزدار می‌پردازیم:

  • مواد اولیه تولید لوله بدون درز شمش فولادی بوده درحالی‌که برای تولید لوله درزدار از ورق و تسمه فولادی استفاده می‌شود.
  • تولید لوله‌های فولادی درزدار به این شکل است که پس از برش نوارهای ورق فولادی به صورت باریک، وارد مرحله قالب گیری شده و جوشکاری انجام می‌شود. از سوی دیگر تولید لوله‌های مانیسمان با روش نورد گرم شمش‌های فولادی در قالب‌های استوانه‌ای بدون ایجاد هیچگونه درز و جوشی صورت می‌گیرد.
  • در فرایند ساخت لوله‌های مانیسمان نسبت به لوله‌های درزدار هزینه و زمان بیشتری صرف می‌شود.

تفاوت ظاهری و کاربردی لوله مانیسمان و درزدار

این دو نوع لوله از نظر کیفیت و ظاهر تفاوت‌های زیر را دارند:

  • لوله‌های بدون درز روی سطح خود ناهمواری و جوش خوردگی ندارند درحالیکه لوله‌های درزدار به دلیل روش ساخت، سطح صاف و همواری ندارند.
  • امکان ساخت لوله‌های درزدار با طول‌های بلند فراهم است اما طول لوله‌های مانیسمان معمولا کوتاه است.
  • لوله‌های فولادی بدون درز مقاومت بیشتری در برابر خوردگی نسبت به لوله‌های درزدار دارند.
  • لوله‌های بدون درز تحمل فشار و استحکام بالاتری نسبت به لوله‌های درزدار دارند، بنابراین در صنایعی استفاده می‌شوند که این نیازمندی‌ها را داشته باشد.

لوله بدون درز

مقایسه قیمت لوله مانیسمان و درزدار

همانطور که قبل‌تر بیان شد، لوله‌های بدون درز فرایند تولید پیچیده‌تر و پرهزینه‌تری نسبت به لوله‌های درزدار دارند، بنابراین این مورد یکی از عوامل بالاتر بودن قیمت لوله‌های مانیسمان است. علاوه بر این فاکتورهای بسیاری همانند نوسانات نرخ ارز و میزان عرضه و تقاضا در بازار بر قیمت انواع مقاطع فولادی و لوله‌ فلزی نیز مؤثر است. به همین دلیل بهتر است برای دریافت آخرین تغییرات قیمتی شما با کارشناسان فروش لوله در آلور فولاد تماس گرفته تا از جزئیات مدنظر خود مطلع شده و از مشاوره تخصصی کارشناسنان بهره ببرید.

سخن آخر

در پایان این پرسش مطرح می‌شود که لوله مانیسمان بهتر است یا درزدار؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این دو نوع لوله بنا به کاربرد منحصر به فرد خود در پروژه‌های مورد نیاز استفاده می‌شوند بنابراین نمی‌توان عنوان بهتر بودن را روی این محصولات را در مقایسه با دیگری گذاشت.

قیمت لوله مانیسمان بدون درز

تفاوت لوله بدون درز و درزدار